Przebieg badania
W dniu badania prosimy posiadać przy sobie:
  • skierowanie na badanie, jeśli nie zostało wcześniej dostarczone,
  • dowód tożsamości ze zdjęciem
  • wyniki wcześniej wykonywanych badań (RTG,TK,USG itp.) wraz ze zdjęciami, płytami CD i opisami
  • wynik poziomu kreatyniny jeśli badanie będzie wykonywane z kontrastem
  • zaadresowaną kopertę C5 lub B5 wraz ze znaczkiem pocztowym na list polecony w przypadku jeśli chcą Państwo by wynik badania został odesłany pocztą
RadoMed Pracownia Rezonansu Magnetycznego

Na badanie prosimy zgłosić się ok. 20 minut przed ustaloną godziną celem dopełnienia formalności. Konieczne będzie wypełnienie ankiety (dostępna TU – można wypełnić w domu).

Jeżeli w trakcie badania będzie podawany kontrast zostanie Państwu założone wkłucie dożylne. Kontrast, który podajemy w badaniach rezonansu magnetycznego jest zupełnie inny od tego stosowanego w badaniach rentgenowskich i podaje się go zwykle między 10 a 20 ml.

Z uwagi na silne pole magnetyczne do pomieszczenia, w którym znajduje się aparat rezonansu magnetycznego nie można wnosić żadnych metalowych przedmiotów, takich jak: biżuteria, elementy ubioru z metalami (np. staniki z fiszbinami, koszulki z nadrukami), urządzenia elektroniczne (aparaty słuchowe, telefony komórkowe). Wszystkie te przedmioty będą musieli Państwo pozostawić w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu.

Z uwagi na Państwa i nasze bezpieczeństwo należy bezwzględnie stosować się do poleceń obsługi!

Po wprowadzeniu przez technika do pomieszczenia rezonansu magnetycznego zostaną Państwo ułożeni na specjalnym ruchomym stole w pozycji leżącej. Dla komfortu i bezpieczeństwa dostaną Państwo do ręki sygnalizator, by móc powiadomić technika o złym samopoczuciu w trakcie badania lub przerwaniu badania oraz słuchawki, które chronią przed hałasem, i w których słychać ewentualne komendy technika.

Następnie zostaną Państwo wsunięci do otworu w aparacie, który jest dość wąski (50 cm średnicy). W tunelu aparatu panuje znaczny hałas o zmiennej modulacji i natężeniu a także dudnienie, które są związane z naturalną pracą urządzenia.

Pomieszczenie jest klimatyzowane, a temperatura waha się w granicach 19 a 22°C.

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od 20 minut do 1 godziny i jest całkowicie bezbolesne jednakże podczas badania należy zachować spokój i pozostać przez cały czas jego trwania w bezruchu. W części badań konieczne może być podanie środka kontrastowego.

Podczas całego badania pozostają Państwo pod opieką lekarza i technika którzy obserwują pomieszczenie i przekazują ewentualne polecenia przy pomocy mikrofonu.

 


Odbiór wyniku badania >>