Przebieg badania
W dniu badania prosimy posiadać przy sobie:
  • skierowanie na badanie, jeśli nie zostało wcześniej dostarczone,
  • dowód tożsamości ze zdjęciem
  • wyniki wcześniej wykonywanych badań (RTG,TK,USG itp.) wraz ze zdjęciami, płytami CD i opisami
  • zaadresowaną kopertę B5 wraz ze znaczkiem pocztowym na list polecony w przypadku jeśli chcą Państwo by wynik badania został odesłany pocztą
RadoMed Centrum Diagnostyczne Sp. z o.o.

Na badanie prosimy zgłosić się ok. 20 minut przed ustaloną godziną badania celem dopełnienia formalności związanych z badaniem, m.in. wypełnienie ankiety (dostępna TU – można wypełnić w domu). Jeżeli w trakcie badania będzie podawany kontrast zostanie założone wkłucie dożylne. Kontrast, który podajemy w badaniach rezonansu magnetycznego jest zupełnie inny od tego stosowanego w badaniach rentgenowskich i podaje się go zwykle między 10 a 20 ml.

Z uwagi na silne pole magnetyczne do pomieszczenia, w którym znajduje się aparat rezonansu magnetycznego nie można wnosić żadnych metalowych przedmiotów, w tym biżuterii, elementów ubioru z metalowymi elementami (np. staniki z fiszbinami, koszulki z nadrukami) i urządzeń elektronicznych (aparaty słuchowe, telefony komórkowe). Wszystkie te przedmioty będą musieli Państwo pozostawić w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu.

Ze względów bezpieczeństwa należy bezwzględnie stosować się do poleceń obsługi !

Po wprowadzeniu przez Technika do pomieszczenia rezonansu magnetycznego zostaną Państwo ułożeni na specjalnym ruchomym stole w pozycji leżącej. Dla komfortu i bezpieczeństwa dostaną Państwo do ręki sygnalizator, by móc powiadomić technika o złym samopoczuciu w trakcie badania
lub przerwaniu badania oraz słuchawki, które chronią przed hałasem, i w których słychać ewentualne komendy Technika.

Następnie zostaną Państwo wsunięci do otworu w aparacie, który jest dość wąski (50 cm średnicy). W tunelu aparatu panuje znaczny hałas o zmiennej modulacji i natężeniu a także dudnienie, które są związane z naturalną pracą urządzenia.

Pomieszczenie jest klimatyzowane, a temperatura waha się w granicach 19 a 22°C.

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od 20 minut do 1 godziny i jest całkowicie bezbolesne jednakże podczas badania należy zachować spokój i pozostać przez cały czas jego trwania w bezruchu. W części badań konieczne może być podanie środka kontrastowego.

Podczas całego badania pozostają Państwo pod opieką lekarza i technika którzy obserwują pomieszczenie i przekazują ewentualne polecenia przy pomocy mikrofonu.

 


Odbiór wyniku badania >>